Předsevzetí

Nový rok si žádá nová předsevzetí. Pěkně je přidáte k těm starým z minulého roku a můžete si vesele prokrastinovat dál. Předtím se ještě můžete pochlubit přátelům na facebooku, dostanete pár lajků, ale za měsíc si na to nikdo ani nevzpomene. Naštěstí. Takže jak na to. Je to naprosto jednoduché. Stanovíte si cíl, ideálně něco, co nezvládáte plnit v „běžném“ roce a najednou se ocitáte v kasínu a doufáte, že Vám padne na ruletě sedmička. Nebojte se, nepadne. Chvíli se budete krutě snažit, ale stejně tak, jako Vám jednou při ruletě dojdou žetony, tak stejně rychle odejde, popř. odejdou, pokud jste opravdu tak naivní, že jste si jich nadělili více, Vaše předsevzetí. A máte klid. Tak zase za rok!

Hlavně se prosím nikomu nepřiznávejte, že jste to nevydrželi, ještě by si lidi mysleli, že máte slabou vůli, i když, lepší ta než žádná. Jako je proti Vám v ruletě teorie pravděpodobnosti, tak, co se týče novoročních předsevzetí, proti Vám hraje samotná lidská podstata. Od přírody jsme leniví a hedonističtí a náš mozek to ví. Zásobuje nás prvotřídní chemií a my mu za to dopřáváme čokoládky, kafíčka a spoustu originálních výmluv proč až zítra.

A zítra zítra, až se z toho postupně stane 1.1., protože to datum je tak esoterické a symbolika čísel většinu z nás fascinuje. To, co považujete za jedničky štěstí, za nový začátek, to jsou jedničky Kalouskovy, dva vztyčené prostředníčky, které Vám ukazují, jak to dopadne. V panice,že to opravdové zítra je dneska, začnete zbytečně tlačit na pilu, budete tůrovat svůj motor do červeného, protože když se povede start tak to pojede samo, a ke konci zrychlíte, přesně tak, jak jste to viděli v televizi. Nezrychlíte, po pár dnech začnete sotva popadat dech, a nakonec se zhroutíte nejen Vy, ale i vaše celá pečlivě budovaná konstrukce nově naplánovaného života plného pozitiv, znovunalezeného šatníku a vonného dechu.


Co vám vaše tělo udělalo, že ho nutíte do něčeho, co je Vám, zatím, bytostně cizí? Možná je jednodušší rozbít zrcadlo než se takto trýznit. Opravdu máte pocit, že po měsíčním sledování sportovních přenosů máte kondici jako váš oblíbený sportovec? Nemáte ani jeho kondici, ani jeho konto. Smiřte se s tím. Bude to první rozumný krok k tomu, abyste se z vašich sraček vyhrabali ven, a ne se do nich ponořili až po temeno hlavy. Máte děti? Pokud ano, tak super, pokud ne, tak na tom začněte pracovat, a mezi tím se seznamte s někým, kdo nějaké malé má. Všimli jste si na dětech, že se začínají učit věci 1.1.? Nevšimli. Víte proč? Protože to je pičovina. Děti se učí kontinuálně, každý den, každou minutu, krůček po krůčku, nečekají na konjukci planet, postavení Měsíce a Jupitera v souhvězdí Panny. Je jim to fuk a stejně fuk by to mělo být i Vám.

Pokud opravdu chcete něco změnit, tak k tomu přece nepotřebujete Nový rok. Jaký je rozdíl přestat kouřit 12. května a 1.1.? Proč nezačít cvičit dnes? Proč je nutné zhubnout 15 kg za tři měsíce a ne třeba za sedm? Budete zdravější? Asi těžko, spíše si ublížíte stresem. Začněte kdykoli, kdy máte pocit, že je čas, nečekejte na nějaké magické datum. Každý malý krůček je důležitý a ten můžete udělat každý jeden den. Krůček! Ne krok, ani skok. Nemusíte jednou za rok vyvinout úsilí hodné olympijského vítěze, v ničem si nepomůžete. Malé krůčky Vás postupně dovedou k cíli, a když nedovedou, tak budete aspoň na cestě. Cesta nejenom, že může být cíl, cesta tím cílem ve skutečnosti je. Naučte se užívat si cestu, přijměte ji za svou, pokud Vám nevyhovuje, tak jděte klidně oklikou, nebo úplně jinudy. Pěkně pomalu, každý den, krůček za krůčkem, jako malé dítě. Zkuste se na svět dívat jeho očima, užívejte si každý okamžik a každý okamžik užijte k drobnému zlepšení. Buďte dítětem a uzřete opět hada, který snědl slona.  Příspěvek vytvořen 156

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek