Jděte a hlasujte

Jděte a hlasujte, je to dobré pro vaše srdce.

Mnoho z největších zločinů v historii nebylo způsobeno nenávistí, ale spíše lhostejností. Byly způsobeny lidmi, kteří mohli něco udělat, ale oni se ani neobtěžovali pohnout prstem. Lhostejnost zabíjí. Možná vaše lhostejnost nezabije Vás, ale je pravděpodobné, že zabije někoho jiného.

Někteří lidé se neobtěžují volit ve volbách do Evropského parlamentu, protože si myslí, že jeden hlas nic nezmění. To není pravda. Možná, že váš hlas nezmění rovnováhu sil v parlamentu EU, ale určitě změní Vás. Je důležité neustále trénovat své srdce opakovaným přijímáním morálního postoje, v opačném případě srdce zatuhne a osifikuje, a až příště budete muset za něco bojovat, ne nutně ve s volebním lístkem v ruce, tak to pro vás bude těžší.

Někteří lidé ospravedlňují svou lhostejnost tím, že tvrdí, že „všechny strany jsou stejně špatné“, ale tak tomu není, i když jsou všechny strany špatné, jen zřídka jsou stejně špatné. Často to v historii nebyl boj mezi dobrými kluky a padouchy, ale spíše mezi špatným a horším. Můžeme napsat celou encyklopedii o zločinech spojenců ve druhé světové válce, o hrůzách sovětského režimu, o rasismu britské říše a o nespravedlnostech americké společnosti. Bylo však stále lepší podporovat spojence, než zůstat lhostejný a říkat si: „Co mi záleží na tom, kdo vyhraje, všichni jsou stejně špatní.“ V roce 1933 bylo mnoho Němců, kteří se neobtěžovali hlasovat. „Co na tom záleží,“ řekli si, „všichni politici jsou stejní“. No, nejsou, někteří politici jsou totiž mnohem horší než jiní.

Ve skutečnosti, ve většině případů, můžeme najít i skutečně poctivé politiky. Argument, že „všichni politici jsou stejní; všichni jsou zkorumpovaní; všichni jsou lháři“ je obvykle předkládán tím nejzkorumpovanějším politikem ze všech, a tento politik tím jenom chce omluvit své vlastní neřesti, a to tak, že je přisoudí všem. Nenechte se na to nachytat. Evropská unie přinesla mír Evropě a stabilitu celému světu, nyní je ale v krizi. Evropané teď čelí některým zásadním morálním rozhodnutím, která budou formovat budoucnost nejen Evropy, ale i celého lidstva. Ti, kdo jsou k těmto rozhodnutím lhostejní, jsou lidé, kteří ztratili svůj morální kompas. Ti, kteří čekají na nějakou dokonalou příležitost, která je konečně donutí opustit svůj domov a postavit se k věcem čelem, ti budou čekat až do konce času.

Nečekejte. Jděte ven. Jděte hlasovat.

Pro koho hlasovat?

Nemohu Vám doporučit jednotlivé strany nebo kandidáty, ale můžu Vám říct toto: prosperita a přežití lidstva ve 21. století závisí na vytvoření účinné regionální a globální spolupráce. Pouze taková spolupráce může zabránit jaderné válce, zastavit změnu klimatu a regulovat nebezpečné technologie, jako je umělá inteligence a bioinženýrství. Takže hlasujte pro strany, které podporují regionální a globální spolupráci. Někteří politici argumentují, že mezi globalizací a vlastenectvím existuje přirozený rozpor a naléhají na lidi, aby odmítli globalizaci a zvolili vlastenectví. Ale to je zásadní chyba. Mezi vlastenectvím a globalizací žádný rozpor není. Vlastenectví není o nenávisti k cizincům, vlastenectví je o péči o své krajany, a ve 21. století, když chcete chránit bezpečnost a prosperitu svých krajanů, musíte spolupracovat s cizinci. Dobří vlastenci by proto nyní měli být také myslet globálně.

originál: https://www.facebook.com/Prof.Yuval.Noah.Harari/posts/2196908623723451

překlad: EMa

Příspěvek vytvořen 156

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek