Peníze nebo život

Sedím si takhle u nás ve Vývařovně na obědě a poslouchám štěbetání spolupracovníků. Jedou klasicky rodinu, vztahy a práci, ale pak se odvážou a začnou se bavit o penězích. Kolik bere ten a ten, a jak hokejisté nic nehrají a berou za to milióny, jak ti nahoře jenom kradou a oni nemají ani na pořádnou dovolenou 2x za rok, auto dosluhuje a zase zdražili elektřinu. A kolik je jackpot v nějaké loterii a co by dělali, kdyby ho náhodou vyhráli, ale jak jsou prostě smolaři a nic nemají, a nikdy nic nevyhrají, a nikdy nic mít nebudou, prostě pešek.

Způsob, jakým nahlížíme na náš život, do velké míry určuje optika, kterou si k nahlížení vybereme a optiku seřizují hodnoty, které jsou pro nás důležité. Pokud zůstaneme u toho, o čem mluvili moji spolupracovníci, a budeme za měřítko úspěchu a štěstí považovat peníze, potom budeme patrně šťastní a bohatí tehdy, když jich budeme mít dost. Problém je samozřejmě ve slově „dost“.

Nejprve trochu statistiky, nudné, ale nutné.

Na Zemi momentálně žije přibližně 7,5 miliardy lidí.

700 miliónů z nich má denní příjem pod 1,9 dolarů (43 KČ/den, 1330 KČ/měsíc), což je oficiální hranice chudoby.
815 milionů lidí nemá dostatečný kalorický příjem na to vyvíjet i „minimální“ lidskou činnost.
1,5 miliardy lidí žije v potravinové nejistotě a nemá dostatečný příjem na vyvíjení „běžné“ lidské činnosti.
2 miliardy lidí nemá spolehlivý přístup k pitné vodě.
2,1 miliardy lidi trpí podvýživou.
Pod hranicí 5,50 dolarů na den (125 KČ/den, 3900 KČ/měsíc) žije celých 2,4 miliardy lidí
K dosažení běžné délky života potřebují lidé zhruba 7,40 dolaru na den.
Pod hranicí 7,4 dolaru na den (168 KČ/den, 5200 KČ/měsíc) žije zhruba 4,2 miliardy lidí.

Noc v nejdražším hotelovém pokoji světa stojí 100 tisíc dolarů a najdete ho v Las Vegas.



Pokud jste dočetli až sem, tak předpokládám, že máte přístup na internet, sedíte někde doma v teple, třeba pijete čaj nebo kávu, a těšíte se, až si na večeři uděláte avotoast a otevřete láhev vína. Trefila jsem se? Gratuluji, jste zhruba v jedné desetině objektivně nejbohatších lidí na světě! To ale nemá nic společného s tím, jestli jste šťastní a spokojení.

Vše záleží na vámi zvolené optice a na hodnotách, které jsou pro Vás osobně důležité. Pokud jste spokojení, když máte co jíst, střechu nad hlavou, a vedete „normální“ život, tak patrně ano, pokud je vašim snem strávit noc v tom nejdražším apartmánu na světě, a minulý měsíc se Vám to konečně povedlo, a vy jste strávili noc v Royal Penthouse Suite v ženevském hotelu President Wilson za krásných 80 tisíc dolarů, tak teď patrně sedíte v slzách a šoku, protože jsem Vám právě prozradila, že Empathy Suite v Las Vegas je nyní o dvacet tisíc dražší.

A takto je to v životě se vším. Jedna situace může vyvolat více diametrálně odlišných emocionálních reakcí našeho mozku, záleží pouze na Vašem přístupu k ní. Naší přirozeností je srovnávat se s ostatními, hledat si své místo v tlupě. Problémem není ani tak to srovnávání, jako to, s kým a proč se srovnáváme. Je pravděpodobné, že zmíněný pokoj si může dovolit jen několik nejbohatších lidí na světě a je vysoce nepravděpodobné, že mezi ně někdy budete patřit. Ano, tato informace Vás může pořádně nakopnout k práci a vy vyvinete abnormální úsilí k tomu, abyste vydělali tolik, že si tam budete moci dovolit zaplatit noc, a třeba se ani v noci nevzbudíte s infarktem, i když se Vám bude zdát o šesticiferném šeku. Pravděpodobnější ale je, že vás infarkt dožene daleko dříve a jinde.

Pokud změníte své hodnoty, a s nimi i optiku, a řeknete si, že je to nakonec stejně jenom poněkud luxusnější postel a lednička s předraženým pitím, a že dobrý sex a dobré spaní si užijete i na matraci ze spánkového studia za rohem, tak ušetříte nejen peníze, ale i čas a zdraví.

Naši optiku určují ty naše hodnoty, které považujeme za důležité. Pokud je změníme, změníme i to, jakým způsobem nahlížíme na nás, na svět, na naše problémy. Pokud jsou pro nás na prvním místě peníze, tak můžeme tonout v depresích, protože vždy bude někdo, kdo jich má víc, pokud je odsuneme až na druhou nebo další kolej, tak můžeme docela dobře vést spokojený život a těšit se z věcí, které nám přináší štěstí a spokojenost v dlouhodobějším měřítku.

Taková změna hodnot nemusí být vždy jednoduchá, marketing a sociální sítě nás pořád bombardují tím, že potěšení, radost a rozkoš je to, co chceme, a peníze jsou tou nejjednodušší věcí, jak si je dopřát. Jakkoli jsou to věci příjemné a pro život potřebné, nejsou to ty hlavní, které nás učiní šťastnými. Ony samotné nejsou příčinou štěstí, spíše jsou jeho průvodním jevem. Koupená, instantní radost, je umělá emoce, a pro štěstí, které díky ní cítíme, platí, rychle nabyl, rychle pozbyl. Pokud ale zásadně změníme naše hodnoty, změní se zásadně i náš přístup k tomu, co nás činní šťastnými, a potěšení, radost a rozkoš se objeví jen tak, jakoby mimochodem, jako příjemný bonus navíc.

Pokud se Vám to nedaří, zkuste použít následující trik. Začněte se porovnávat s někým, kdo je na tom hůře jak Vy. Pro začátek můžete například použít údaje ze začátku tohoto příspěvku, třeba Vám to pomůže srovnat si hodnoty a zjistit, co je v životě opravdu důležité, a co by mělo být až na druhé a jiné koleji.

Příspěvek vytvořen 156

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek