Definice touhy

EMa ráda čte a poslouchá chytré lidi. Esther Perel je jedna z nich. Tady je překlad jejího videa, ve kterém se pokouší definovat touhu.

Co je to touha?

Existuje biologická, psychologická i sociologická definice. Pro náš záměr je ale nejjednodušší přeformulovat touhu jako „vlastnit chuť“. Ačkoli je touha emocí mozku, nikdy se nenachází pouze v naší hlavě.

Když si představím croissant, který budu mít k snídani, a představím si nějaké konkrétní místo, kde si ho budu chtít koupit, tak už v tomto okamžiku je ten croissant součástí našeho scénáře, fantazie, je součástí našeho příběhu a tento příběh nás nabíjí. Naše tělo má již zcela jiné reakce jen při představě, jak si k němu přivoníme, jak ho máme téměř na jazyku. Naše tělo je již plně smyslově probuzeno, a přitom ten croissant ještě ani nemáme. Toto vše se děje v případě, že dokážeme toužit.

Naše erotická část mysli dokáže vytvořit celkový prožitek, a to pouze silou naší představivosti, a tato vlastnost je jedinečná a nezbytná pro zachování naší touhy.

Pokud tedy cítíme, že máme problém s touhou, znamená to, že máme problém s naší představivostí.

Pokud chceme zažívat sexualitu, musí naše vnitřní Já v první řadě věřit, že si sexualitu zaslouží a že na ni má právo. Musíme zapojit tuto část sebe sama, toto vlastní prožívání sexuality, tento náš motor. A když zároveň pochopíme, že touha znamená prožívat chtění, můžete zároveň pochopit, že ztráta touhy znamená ztrátu základního propojení se sebou samotným. Toto platí jak pro sexuální touhu, tak pro jakoukoli jinou formu touhy. Žít bez touhy téměř nelze, protože je to stejné, jako žít bez naděje, zvídavosti, ambicí či inspirace. Toto jsou základní prožitky a emoce, které si chceme udržet, a to stejné platí pro naši sexuální touhu.
Defining Desire

“Great lovers aren’t born, they’re made." – Peggy KleinplatzDesire is a fundamental part of our freedom and happiness. But when is the last time you spent dedicated time learning about, and taking focused steps to improve the one thing that matters most?In support of #WorldSexualHealthDay, I'm offering a special discount on my online course Rekindling Desire. From now until September 4th, join this workshop for 50% off using discount code: desire.Learn more: http://bit.ly/2LGvJSPDiscount code: desireThis offer expires Tuesday, September 4th at 11:59 pm EST.

Zveřejnil(a) Esther Perel dne Neděle 2. září 2018
Příspěvek vytvořen 156

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek