Originální příspěvek na FB tady: Deset bran – Brána desátá
Deset bran – Brána desátá
Myš žere kočičí žrádlo
Deset slavných koánů, Deset bran na cestě k osvícení, Deset bran k pochopení zenu. Deset bran korejského Zenového Mistra Seung Sahna (Soen Sa Nima).
Do současnosti se dochovalo na 1750 tradičních koánů. Seung Sahn z nich vybral deset, nazval je „Deset bran“, a studenti jimi musejí při své zenové praxi projít.
Tento nepravidelný seriál nás těmito koány postupně provedl, a občas je obohatil o komentáře dalších velkých Mistrů a učitelů, dávných i současných. Kruh se uzavírá, dnes se před námi otevírá poslední – desátá brána:
„Myš žere kočičí žrádlo, ale kočičí miska je rozbitá.“
- Co to znamená?
Mistr Seung Sahn píše:
Co to znamená? Možná že rozumíte, ale porozumění vám nepomuže! Musíte toho dosáhnout, pak se tento kong-an stane vaším. Je to kong-an „je právě tak, jak je“ subjektu.*
Myš, kočičí žrádlo, miska, rozbitá – čtyři věci. Ale všechny vedou k jednomu bodu. Příklad: Někdy se vaše břicho necítí zrovna nejlíp, dali byste si zmrzlinu. Zjistíte: „Fajn, mám čtvrťák – můžu si dát zmrzlinu.“ Postavíte se do řady a koupíte si zmrzlinu za 25 centů. Sníte ji a máte velmi příjemný pocit! Skvělé! Takže čtvrťák je 25 centů a za něj je zmrzlina; zmrzlina je pryč. Potom – skvělé. Takže čtvrťák se mění, mění, mění – skvělé. Myš, kočičí žrádlo, miska kočky, rozbitá, co pak?Všichni jsou velmi chytří. Velmi chytří znamená, že nerozumějí. Musíte být hloupí – pak můžete dosáhnout smyslu tohoto kong-anu. Tento kong-an je velmi snadný, příliš jednoduchý. Vidíte vlastní nos? Ano, vidím ho. Vidíte své oči? Nejde to! Chcete-li uvidět vlastní oči, musíte odložit mysl chci-vidět. Potom můžete dosáhnout svých očí.
Je to stejné, jako když chcete rozumět vlastní mysli – je to nemožné. Musíte vlastní mysli dosáhnout. Někdo může říct: „Já už jsem dosáhl své mysli.“ To není možné – to je šílené! To je chytrá mysl. Stát se hloupým, znamená mít prostou mysl. Z mysli, která přemýšlí, se stane mysl nevím, stane se prostou. Hloupí lidé TO prostě DĚLAJÍ! Chytrá mysl neustále posuzuje, posuzuje, posuzuje nebo se něčeho drží, je k něčemu připoutaná. Chcete-li porozumět tomuto kong-anu, musíte se stát hloupými.
Dodatek:
Tento koan dostal Mistr Seung Sahn od svého učitele, Mistra Ko Bonga, když předtím vyřešil všechny koany, které od něho dostal. Na otázku, „co to znamená“ odpověděl: Nebe je modré, tráva je zelená. Ko Bong ale tuhle odpověď odmítl. Seung Sahn se rozčílil: „Tři mistři potvrdili mé osvícení a všechny ostatní koany jsem rozluštil, jak to, že moje odpověď není správná!“ Ko Bong ale stále trval na své otázce: Co to znamená?
Dalších padesát minut seděli naproti sobě jako dva kocouři a mračili se na sebe navzájem. Ticho bylo elektrizující. Nakonec Seung Sahn našel správnou odpověď a když jí mistrovi řekl, ten ho objal a řekl „Ty jsi květ, a já jsem včela“. V lednu 1949 Seung Sahn obdržel od Mistra Ko Bonga potvrzení, že smí vyučovat (bylo to jediné potvrzení, které Ko Bong udělil) a stal se tak 78. patriarchou.
Seung Sahn. k tomu sám podotýká: Nalézt dobrou odpověď na „myší“ koan není tak důležité, jako udržet si hledající mysl „nevím“. To je ten pravý poklad. Jestliže si ji ale podržíš jen pro sebe, stane se „touhou“. Musíš se o ni podělit s ostatními, abys jim pomohl. Proto používáme koany a rozhovory a proto musíme dosáhnout osvícení.
________________
*Pozn.: Existují čtyři druhy kong-anu „Je tak, jak je“.
- „Bez je tak, jak je“. Skutečná prázdnota. Ticho. Úplná nehybnost.
- „Splynutí s je tak, jak je“. Pravá přirozenost. Výkřik „KATZ!“ Úder atd.
- „Je pouze tak, jak je“. Význam je pravda. Když přijde jaro, roste tráva sama od sebe. 3 x 3 = 9 atd.
- „Je právě tak, jak je“. Jednání je pravda. Jdi se napít čaje, umyj si misky atd.
Příklad: Tady je zvon. Řekneš-li, že je to zvon, jsi připoutaný ke jménu a formě. Řekneš-li, že to zvon není, jsi připoutaný k prázdnotě. Je to zvon, nebo není? Co uděláš? Takže odpověď „bez tak, jak je“ je ticho. Zakřičíš-li KATZ! Nebo udeříš do podlahy, je to odpověď „splynutí s tak, jak je“. Jestliže řekneš: „Nebe je modré, strom je zelený,“ nebo: „Zvon je zlatý,“ je to „pouze tak, jak je“. Co je „právě tak, jak je“? Uchop zvon a zazvoň.
Jsou dva druhy kong-anu „je právě tak, jak je“, subjektu a objektu. „Je právě tak, jak je“ subjektu znamená, že když máš hlad, tak co? Jez! „Je právě tak, jak je“ objektu znamená, že když má hlad někdo jiný, tak co? Dej mu najíst!